MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 13714308
nr 1371 4308
Arne Jacobsen
(1902-1971), Danmark
Karmstolar, 4 st, Sjuan, 1983, Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, tygklädsel
Kondition: slitage, skador
Arne Jacobsen, född 1902 i Köpenhamn, död där 1971, dansk arkitekt, möbelformgivare och designer.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 11 januari 2021
kl 20:45:51
11/1 20:40:51
Arne Jacobsen
Läs mer om Arne Jacobsen